Koupelna a WC

Pokuste se udělat v koupelně a WC pořádek odstraněním všech předmětů co tam nepatří.Podívejte se pořádně, některé předměty tam leží tak dlouho až je berete podvědomě jako součást místnosti. Pokud máte v koupelně nějaké stolky,skřínky, které se daji posunout, přesuňte je aby jste mohli pod nimi uklidit. Při mytí si si nemusíte vzpomenout, pokud ale budou na jiném místě, tak si vzpomenete určitě. Než začnete s úklidem, ale ještě lépe dříve, dejte do záchodové mísy čistící prostředek, který se nechává působit delší dobu. Můžete použit také směs octa(1 Litr) a jedlé sody(2 lžíce) a půl litru vody. Jako při úklidu každé místnosti začněte shora a to otřením prachu z parapetu, skříněk,záchodové mísy apod. Povysávejte nebo omeťte pavučiny(nezapomeňte na místa za toaletní mísou a za skřínkami) Pokud najdete známky plísně, odstraňťe si alespoň bělícím prostředkem a mějte na paměti že v koupelně by jste měli častěji větrat, používat odvětrávání nebo pohlcovač vlhkosti.Po koupání, utřete suchým hadříkem místa kde jste objevili známky plísně a a jsou po sprchování mokré.Plísni se daří ve vlhkém prostředí, tak jí takové prostředí nedopřejte. Umyjte dveře a kachličky.

Koupelna

Umyvadlo

Umyvadlo by jste měli opláchnout pokaždé když ho znečistíte(v umyvadle myjete boty,holíte se,umyjete si ruce od hlíny, když jste přišli ze zahrady,...). Pro tyto případy mějte při ruce u umyvadla houbičku nebo hadřík a udělejte si z této činnosti rituál.Za chvíli si na to zvyknete. Na čištění umyvadla použijte pastu z octa a jedlé sody. Tuto pastu také použijte na vanu(ocet dobře odstraňuje voní kámen)

Vodní baterie a sprchová hadice

Ocet sice dobře rozpouští vodní kámen, protože je kyselý a vodní kámen zásaditý, ale po rozpuštění, nedokonalém opláchnutí(což u baterie nejde vždy úplně dokonale) a uschnutí zůstanou zbytky vodního kamene jako bílé mapy. Proto raději použijte citron. Tím buď přímo potřete baterii a nebo použijte citronovou šťávu. Nakonec důkladně vyleštěte. Uvidíte jak čisté a lesklé baterie budou zářit novotou. Nepoužívejte drátěnky, ty můžou poškodit povrch. Pokud je sprchová hadice už zanesená vodním kamenem, namočte ji na delší dobu(nejlépe přes celou noc) do octu s vodou.

Vana a sprchový kout

Podobně jako na umyvadlo, můžete použít pastu z octa a jedlé sody, případně stačí octový roztok (1díl octu a 2 díly vody). Oproti baterii, si z řádným oplachováním hlavu moc lámat nemusíte, při sprchování se ocet smyje a na bíle vaně nejsou bíle šmouhy skoro vůbec vidět. Ale samozřejmě nic nezkazíte, pokud po umytí vannu opláchnete a vyleštíte do scuha.

Kachličky

Pro vybělení spár použijte jedlou sodu, do ní přikapávejte citrónem dokud vám nevznikne směs s podobnou konzistencí jako zubní pasta(aby vám netekla, ale ani to nebyl prášek). S touto směsí pak spáry vyčistěte, že budou opět zářivě bílé.

Zrcadlo

Do vody na mytí zrcadla, přidejte pár lžic octa, ocet pomůže odstranit případný jemný vodní kámen, který se mohl na zrcadle usadit, pokud bylo postříkano vodou.

Záchod

Neumyvejte stejnou houbičkou nebo hadříkem WC a umyvadlo, můžete si přenesete bakterie. Nejdříve umyjte koupelnu a následně záchodovou mísu. Než začnete s mytím, nalijte dezinfekční a čistící prostředek do mísy(použijte podle návodu, běžně se nechává nějakou dobu působit). Pokud nemáme žádný čistící prostředek na toaletní mísu, použijte osvědčený zabiják vodního kamene - ocet. Do mísy dejte také čistící štětku, dáte tím najevo ostatním členům rodiny, že teď je toaletní mísa mimo provoz a také ze štětky odstraníte bakterie. Nechte prostředek působit a toaletní mísu umyjte zvenku dezinfekčním prostředkem.Vyčistěte také okolí záchodové mísy dezinfekčním prostředkem. Nezapomeňte toaletu také umyt zespodu. Při mytí prkénka toaletní mísy nezapomeňte také na místa kolem pantů, ty jsou docela špatně dostupné. Pokud máte odnímatelné prkýnko, máte vyhráno, stačí sundat a vyčistit. Pokud ne, je potřeba vzít kartáček nebo na vařečku namotat hadřík a vyčistit.

Jak v koupelně tak WC nakonec umyjeme podlahu. Je dobré přidat nějaký dezinfekční prostředek nebo pokud máme použijeme parní čistič(do něho dezinfekci nedáváme, bakterie zničí vysoká teplota)

Tipy na mytí WC

  • Štětku si pořiďte, která má kromě klasického kartáče, také boční kartáč, který trčí bokem.Tím lépe vyčistíte okraj mísy(lem) a dostanete se do míst, kde klasickou štětkou ne.
  • Pokud nepoužíváte jednorázové ubrousky, ale utěrky. Vyhraďte si které budete používat pouze na toaletu a nepoužívejte ji na jiné účely.