Obývací pokoj

Do úklidu obývacího pokoje se nevrhněte střemhlav. Posaďte se do gauče nebo křesla podívejte se kolem a všímejte se co Vám v pokojí vadí a ruší styl. Které předměty kazí celkový dojem obývacího pokoje. Ukliďte konferenční stolek, seřaďte knihy v knihovničce a vyhoďte nebo přemístěte veci, které v obývacím pokoji nemají co dělat. A nyní se můžeme pustit do samotného úklidu.

Konferenční stolek

Všechny věci z konferenčního stolu si z něho odložte pryč. Vyčistěte konferenční stůl přípravkem podle materálu z kterého je vyroben. Na takto čistý stůl pak můžeme vracet věci, ktereé před tím očistíme. Utřete vlhkým hadříkem všechny ovládače(k TV, herním konzolím, apod.). Poznámové bloky,tužky,brýle,noviny apod. otřeme od prachu a hlavně zjistíme jestli pro tyto předměty není lepší místo, kde by byly více zkryty před zraky návštěvníků Vaší domácnosti. Nechte si tam pouze věci, které často používate. Hromada věcí na konferenčním stolku nebudí pocit uklizeného obýváku.

Kabely

Podívejte se zda by nešly kabely od TV,videa, herní konzoly "schovat" za TV stolek nebo do lišty. Také nabíjecí adaptéry do mobilů,notebooku a tabletů nebudí moc estetický dojem. Existují různé držáky,háčky, pouzdra na tyto věci, případně si vyhraďte jeden šuplík nebo zakryté místo, kde tyto věci budete odkládat. Pokud máte na konferenčním stole často hromady papírů a dokumentů, zkuste se porozhlédnout po nějakém pořadači, dokumenty v pořadači vypadají lépe a také je snadněji najdete.

Dekorace

Podívejte se také zda v obývacím pokoji nemáte příliš mnoho ozdob a dekorací. Všichni si bereme z dovolených nejaký suvenýr,na narozeniny dostaneme nějakou hezkou dekorativní drobnost, okrasné a vonné svíčky jsou taky hezké a voní.Ovšem všeho moc škodí, někdy méně je více. Vyberte jen ty nejhezčí nebo ty ke kterým máte velký citový vztah a zbytek na půdu nebo ještě lépe do bazaru.

Květiny

Před samotným úklidem také zkontrolujte zda máte všechny živé rostlinky v pořádku, zda nepotřebují přesadit do většího květináče, otrhejte oschlé lístky. Pokud jste typ, který často zapomína zalévat, pořiďte si zamozavlažovací květináč nebo raději živé kytky v pokoji nemějte. Zvladla kytka vypada hůře než žádná.

Úklid

Po tomto očištění obývacího pokoje od nežádoucích věcí se pustíme do klasického úklidu. Vlhkým haříkem otřete lustř, případně ho sundejte, umyjte a důkladně vyleštěte.Záleží z jakého materiálu lustr máte,podle toho použijte čistící přípravky, případně jen lehce vysajte prach vysavačem.Následně utřeme prach na skříních, TV a ostatních přístrojích (hezní konzole,videa,CD přehrávače,...).Utřeme také prach na obrazech a pokud máme živé květiny, pak vlhkým hadříkem otřeme jejich listí. Pokud již máme všechen nábytek zbavený od prachu, chopíme se vysavače. Začneme luxováním pohovky a sedaček až nakonec vyluxujeme podlahu. Pokud máme sedačku často plnou chlupů od svých domacích mazlíčků nebo plnou drobků od svých věčně hladových ratolestí, pak si raději pořiďte přes sedačku přehoz. Před nákupem si změřte velikost sedačky aby se Vám na sedačku vešel. Pokud bude v požadované barvě nebo vzoru, kupte si hned dva. Jeden bude krašlit vaší sedačku a druhý budete mít připravený na rychlou výměnu a vypraní.