Kuchyně

Kuchyně by měla být nejenom čistá vzhledově, ale také zbavená bakterií a nečistot, které nejdou vidět hned na první pohled. Přece jenom v kuchyni připravujeme jídlo a to nechceme mít kontaminované žádnými bakteriemi. V kuchyni odmrazte a důkladně vyčistěte ledničku. Po očištění můžete vložit plátky citronu s napíchaným hřebíčkem. Lednice bude mít svěží vůni. Nezapomeňte na troubu. Nalijte sodu na vlhký hadřík a rozetřete ji po celé troubě, po několika minutách ji umyjte. Do předehřáté trouby můžete také vložit hrnec vody a plátky citronu. Během vaření se voda vypaří a pára rozpustí mastnotu.

Chladnička a mraznička

V ledničce uchováváme potraviny, které budeme jíst a chceme je proto zdravotně nezávadné. Proto je důležité mít v ledničče a mrazniččce pořádek a čisto. Proto bychom měli ledničku, alespoň jednou měsíčně projít zda jsou všechny potraviny v pořádku a důkladně umýt. Veškeré potraviny vyjměte z ledničky a umyjte antibakteriálním přípravkem na čištění chladniček nebo můžete použít vodu s octem. V žádném případě nepoužívejte prostředky, které by mohly poškrábat nebo jinak narušit povrch ledničky. Vyčisťěte také odtokový kanálek a těsnění.Potraviny vraťte zpět tak aby s nejstarším datem spotřeby byly v přední části ledničky a brali jste je jako první. Pokud je nějaký obal zněčištený, dejte ho do nového a čistého. Pokud uchováváte potraviny v dozach,sklenicích anebo boxech nezapomentě je před vrácením do ledničky, také omýt.

Sporák

Sporák s kovovými plotnami vyčistěte houbičkou s mýdlem nebo jarem. Nečistotu z plotny dostanete lépe, pokud je sporák ještě teplý, pozor ať není horký. Pokud už jsou nečistoty zaschlé, nechte je nejdříve odmočit, odstranění pak půjde snadněji. Keramické plotny nebo varné desky nikdy nečistěte drátěnkou nebo se nesnažte připáleniny odstranit nožem, může dojít k narušení struktůry povrchu. Použijte měkkou stranu houbičky na nádobí. Zaměřte se na místa, kde se stýká rám varné plochy s deskou kuchyňské linky, kde se usazuje nejvíce mastnoty a nečistoty. Nakonec desku vyleštěte suchou utěrkou z mikrovlákna. V obchodech seženete i speciální spreje a prostředky pro čištění indukčních a sklo keramických desek.

Dřez

Dřezy čistěte podle materiálu z kterého jsou vyrobeny. Postupujte podle návodu a prostředkem doporučeným výrobcem. Pokud nemáte po ruce tento prostředek, zkuste si vyrobit pastu z prášku do pečiva, 2 lžic soli a 4 lžíce octa. Tuto pastu naneste na dřez a dřez houbičkou lehce přetirejte, nechte nškolik minut působit a ještě jednou dřez vyčistěte. Opláchněte horkou vodou. Nakonec dřez vyleštěte do sucha aby po zaschnutí nezůstaly šmouhy.

Trouba

Trouba se stejně jak sporák nejlépe čistí, když je teplá(nesmí být horká). Pokud je silně znečištěná, nastříkejte na stěny speciální přípravky na čištění trub. Když nemáte tento prostředek, nařeďte jemné mýdlo s vodou ve stejném poměru (1:1). Prostor můžete také vytřít octovou vodou, která odmašťuje a desinfikuje. Pokud má trouba specíální program na čištění, použijte nejdříve tento program, po zkončení programu dočistěte ručně, ušetříte tím drahocenný čas. Do trouby dejte hrnec s vodou a octem, nechte deset minut na 100 stupňu, tím troubu vydezinfikujete a zbavíte se zápachů.

Mikrovlna trouba

Pokud se Vám vylije něco do mikrovlné trouby, ihned to utřete. Po zaschnutí, to lze o poznání hůře. Běžné nečistoty utřete houbičkou nebo hadříkem namočeným v octové vodě, zbavíte se tak nejen nečistoty, ale případného zápachu. Otočný talíř umyjte nebo dejte do myčky.Prostor pod talířem otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pokud už je mikrovlnná trouba vice znečištěna, dejte do ní vodu nechte chvíli vařit(můžete přidat ocet nebo plátek citronu). Vzniklá pára odmočí nečistotu a následné vyčištění bude o poznání jednodušší.

Pracovní deska

V první řadě je důležité si pamatovat, že linku je potřeba stírat pravidelně po každém použití. Na toto čistění postačí mekká houbička a případně trochu saponátu nebo mýdla. Jaký přípravek použit na důkladnější čištění závisí na materiálu, z kterého je deska vyrobena.U laminátových desek nepoužívejte drátěnky nebo ostré předměty.Dřevěné desky by mít ochrannou vrstvu vytvořenou impregnaci.Mramor může narušit čistící prostředky, které obsahují kyselinu.